XDR-960-24PI - Din Rail Mounting Power Supplies
XDR-960-24PI
Description
Power supply: switching; for DIN rail; 960W; 24VDC; 80A; 85÷305VAC
Specifications
Manufacturer MEAN WELL
Type of power supply switching
Kind of power supply for DIN rail
Power 960W
Output voltage 24V DC
Output voltage range 24...29V DC
Output current 80A
Supply voltage 80...431V DC
85...305V AC
Electrical connection push-in terminals
Mounting for DIN rail mounting
Body dimensions 96x125.2x132mm
Number of outputs 1
Operating temperature -40...85°C
Protection anti-overload OPP
anti-overvoltage OVP
overheating OTP
short circuit protection SCP
Efficiency 95%