UVZ1V331MPD - THT electrolytic capacitors
UVZ1V331MPD
Description
Capacitor: electrolytic; THT; 330uF; 35VDC; Ø10x12.5mm; Pitch: 5mm
Specifications
Manufacturer NICHICON
Type of capacitor electrolytic
Mounting THT
Capacitance 330µF
Operating voltage 35V DC
Body dimensions Ø10x12.5mm
Terminal pitch 5mm
Tolerance ±20%
Service life 1000h
Operating temperature -55...105°C
Manufacturer series UVZ
Operating current 0.35A
Height 12.5mm
Diameter 10mm