UC6000-30GM-IUR2-V - Ultrasonic Sensors
UC6000-30GM-IUR2-V
  • Category: Ultrasonic Sensors
  • Manufacturer: PEPPERL+FUCHS
  • Part Number: UC6000-30GM-IUR2-V15
Description
Sensor: ultrasonic; straight; Range: 350÷6000mm; Usup: 10÷30VDC
Specifications
Manufacturer PEPPERL+FUCHS
Type of sensor ultrasonic
Kind of sensor straight
Range 350...6000mm
Output configuration analogue 4-20mA / 0-10V
Supply voltage 10...30V DC
Switch housing M30
Connection M12 male
IP rating IP65
Body material brass
Max. operating current 200mA
Number of pins 5
Plating material nickel
Interface RS232
Operating temperature 0...70°C