TXM035-112 - Built-in Power Supplies
TXM035-112
Description
Power supply: switching; for building in,modular; 35W; 12VDC; 3A
Specifications
Manufacturer TRACO POWER
Type of power supply switching
Kind of power supply for building in
modular
Power 35W
Output voltage 12V DC
Output current 3A
Number of outputs 1
Body dimensions 101.6x63.5x33mm
Manufacturer series TXM
Operating temperature -25...70°C
Electrical connection terminal block
Protection anti-overload OPP
anti-overvoltage OVP
short circuit protection SCP
Efficiency 84%
Supply voltage 90...264V AC
127...370V DC
Power consumption without load <0.5W