TK42A12N1 - THT N channel transistors
TK42A12N1
Description
Transistor: N-MOSFET; unipolar; 120V; 42A; 35W; TO220FP
Specifications
Manufacturer TOSHIBA
Type of transistor N-MOSFET
Polarisation unipolar
Drain-source voltage 120V
Drain current 42A
Power dissipation 35W
Case TO220FP
Gate-source voltage ±20V
On-state resistance 7.8mΩ