THL25-2412WI - DC/DC Converters
THL25-2412WI
  • Category: DC/DC Converters
  • Manufacturer: TRACO POWER
  • Part Number: THL 25-2412WI
Description
Converter: DC/DC; 25W; Uin: 9÷36VDC; Uout: 12VDC; Iout: 2090mA; THT
Specifications
Manufacturer TRACO POWER
Type of converter DC/DC
Power 25W
Input voltage 9...36V DC
Output voltage 12V DC
Output current 2.09A
Mounting THT
Manufacturer series THL 25WI
Body dimensions 25.4x25.4x10.2mm
Efficiency 89%
Operating temperature -40...80°C
Switching frequency 285kHz
Protection anti-overvoltage OVP
short circuit protection SCP
Insulation voltage 1.5kV DC
Number of outputs 1
Dimensions 1"x1"