TEN10-2410 - DC/DC Converters
TEN10-2410
Description
Converter: DC/DC; 10W; Uin: 18÷36VDC; Uout: 3.3VDC; Iout: 2400mA; THT
Specifications
Manufacturer TRACO POWER
Type of converter DC/DC
Power 10W
Input voltage 18...36V DC
Output voltage 3.3V DC
Output current 2.4A
Mounting THT
Manufacturer series TEN
Body dimensions 50.8x25.4x10.2mm
Efficiency 76%
Operating temperature -40...85°C
Switching frequency 300kHz
Protection anti-overload OPP
short circuit protection SCP
Insulation voltage 1.5kV
Number of outputs 1
Dimensions 2"x1"