T491B156K010AT - SMD tantalum capacitors
T491B156K010AT
Description
Capacitor: tantalum; 15uF; 10VDC; SMD; B; 1411; ±10%; -55÷125°C; T491
Specifications
Manufacturer KEMET
Type of capacitor tantalum
Capacitance 15µF
Operating voltage 10V DC
Mounting SMD
Case B
Case - inch 1411
Case - mm 3528
Tolerance ±10%
Operating temperature -55...125°C