STF30150C-SMC - THT Schottky diodes
STF30150C-SMC
Description
Diode: Schottky rectifying; THT; 150V; 30A; ITO220AB; Ufmax: 0.79V
Specifications
Manufacturer SMC DIODE SOLUTIONS
Type of diode Schottky rectifying
Mounting THT
Max. off-state voltage 150V
Load current 30A
Semiconductor structure common cathode
double
Case ITO220AB
Max. forward voltage 0.79V
Max. forward impulse current 200A