SMDMM0207-7R5 - SMD resistors
SMDMM0207-7R5
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: MMB02070C7508FB200
Description
Resistor: thin film; SMD; 0207 MELF; 7.5Ω; 1W; ±1%; 350V; Ø2.2x5.8mm
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor thin film
Mounting SMD
Case MELF
Case - inch 0207
Case - mm 6123
Resistance 7.5Ω
Power 1W
Tolerance ±1%
Operating voltage 350V
Body dimensions Ø2.2x5.8mm
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 50ppm/°C
Conform to the norm AEC-Q200
Length 5.8mm
Diameter 2.2mm