SMDMM0204-8R2 - SMD resistors
SMDMM0204-8R2
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: MMA02040C8208FB300
Description
Resistor: metal film; SMD; 0204 MiniMELF; 8.2Ω; 0.4W; ±1%; 200V
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor metal film
Mounting SMD
Case MiniMELF
Case - inch 0204
Case - mm 0510
Resistance 8.2Ω
Power 0.4W
Tolerance ±1%
Operating voltage 200V
Body dimensions Ø1.5x3.6mm
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 50ppm/°C
Length 3.6mm
Diameter 1.5mm