SMDMM0204-240R - SMD resistors
SMDMM0204-240R
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: MMA02040C2400FB300
Description
Resistor: thin film; SMD; 0204 MiniMELF; 240Ω; 0.4W; ±1%; 200V
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor thin film
Mounting SMD
Case MiniMELF
Case - inch 0204
Case - mm 0510
Resistance 240Ω
Power 0.4W
Tolerance ±1%
Operating voltage 200V
Body dimensions Ø1.5x3.6mm
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 50ppm/°C
Length 3.6mm
Diameter 1.5mm