SMD1206-7.5R-1% - SMD resistors
SMD1206-7.5R-1%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 1206S4F750KT5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 1206; 7.5Ω; 0.25W; ±1%; 200V; -55÷125°C
Case - mm 3216
Resistance 7.5Ω
Power 0.25W
Tolerance ±1%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...125°C
Temperature coefficient 400ppm/°C