SMD1206-36K - SMD resistors
SMD1206-36K
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 1206S4J0363T5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 1206; 36kΩ; 0.25W; ±5%; 200V; -55÷125°C
Case - mm 3216
Resistance 36kΩ
Power 0.25W
Tolerance ±5%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...125°C
Temperature coefficient 100ppm/°C