SMD0805-24K - SMD resistors
SMD0805-24K
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 0805S8J0243T5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 0805; 24kΩ; 0.125W; ±5%; 150V; -55÷125°C
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 24kΩ
Power 0.125W
Tolerance ±5%
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...125°C
Temperature coefficient 100ppm/°C