SMD0603-5R6 - SMD resistors
SMD0603-5R6
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 0603SAJ056JT5E
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 5.6Ω; 0.1W; ±5%; 50V; -55÷155°C
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 5.6Ω
Power 0.1W
Tolerance ±5%
Operating voltage 50V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 400ppm/°C