SMD0402-5K1 - SMD resistors
SMD0402-5K1
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 0402WGJ0512TCE
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 5.1kΩ; 62.5mW; ±5%; 50V; -55÷155°C
Case - mm 1005
Resistance 5.1kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±5%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C