SMD0402-20K - SMD resistors
SMD0402-20K
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: 0402WGJ0203TCE
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 20kΩ; 62.5mW; ±5%; 50V; -55÷155°C
Case - mm 1005
Resistance 20kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±5%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 100ppm/°C