SBR10U45SD1-T - THT Schottky diodes
SBR10U45SD1-T
Description
Diode: Schottky rectifying; SBR®; THT; 45V; 10A; DO201AD; Ir: 300uA
Specifications
Manufacturer DIODES INCORPORATED
Type of diode Schottky rectifying
Technology SBR®
Mounting THT
Max. off-state voltage 45V
Load current 10A
Semiconductor structure single diode
Case DO201AD
Max. forward voltage 0.47V
Max. forward impulse current 200A
Leakage current 0.3mA