S008120TB3PZ - Light sources - LED ribbon
S008120TB3PZ
Description
LED tape; RGB; 4040; LED/m: 120; 8mm; white PCB; IP20; 120°; 19.2W/m
Specifications
Manufacturer IPIXEL LED
Type of optoelectronic module LED tape
LED colour RGB
Case - mm 4040
LED per meter amount 120
Width 8mm
Light source features white PCB
IP rating IP20
Viewing angle 120°
Maximum power per meter 19.2W/m
Operating voltage 12V DC
Mounting SMD
LEDs' features without cover
Number of pins 4
Operating temperature -40...50°C
Cutting length 25mm