RT0603FRE072K2L - SMD resistors
RT0603FRE072K2L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RT0603FRE072K2L
Description
Resistor: thin film; precise; SMD; 0603; 2.2kΩ; 0.1W; ±1%; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thin film
Kind of resistor precise
Mounting SMD
Case - inch 0603
Case - mm 1608
Resistance 2.2kΩ
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Operating temperature -55...155°C
Temperature coefficient 50ppm/°C