RC2512JK-076K8 - SMD resistors
RC2512JK-076K8
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC2512JK-076K8L
Description
Resistor: thick film; SMD; 2512; 6.8kΩ; 1W; ±5%; 200V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 2512
Case - mm 6432
Resistance 6.8kΩ
Power 1W
Tolerance ±5%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 500V
Operating temperature -55...155°C