RC1206JR-076K2 - SMD resistors
RC1206JR-076K2
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC1206JR-076K2L
Description
Resistor: thick film; SMD; 1206; 6.2kΩ; 0.25W; ±5%; 200V; -55÷155°C
Case - mm 3216
Resistance 6.2kΩ
Power 0.25W
Tolerance ±5%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 500V
Operating temperature -55...155°C