RC1206JR-072M2 - SMD resistors
RC1206JR-072M2
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC1206JR-072M2L
Description
Resistor: thick film; SMD; 1206; 2.2MΩ; 0.25W; ±5%; 200V; -55÷155°C
Case - mm 3216
Resistance 2.2MΩ
Power 0.25W
Tolerance ±5%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...155°C