RC1206FR-07121RL - SMD resistors
RC1206FR-07121RL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC1206FR-07121RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 1206; 121Ω; 0.25W; ±1%; 200V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 1206
Case - mm 3216
Resistance 121Ω
Power 0.25W
Tolerance ±1%
Operating voltage 200V
Max. overload voltage 400V
Operating temperature -55...155°C