RC0805JR-07200R - SMD resistors
RC0805JR-07200R
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0805JR-07200RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0805; 200Ω; 0.125W; ±5%; 150V; -55÷155°C
Case - mm 2012
Resistance 200Ω
Power 0.125W
Tolerance ±5%
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C