RC0805FR-0748K7L - SMD resistors
RC0805FR-0748K7L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0805FR-0748K7L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0805; 48.7kΩ; 0.125W; ±1%; 150V
Case - mm 2012
Resistance 48.7kΩ
Power 0.125W
Tolerance ±1%
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C