RC0805FR-07140RL - SMD resistors
RC0805FR-07140RL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0805FR-07140RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0805; 140Ω; 0.125W; ±1%; 150V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0805
Case - mm 2012
Resistance 140Ω
Power 0.125W
Tolerance ±1%
Operating voltage 150V
Max. overload voltage 300V
Operating temperature -55...155°C