RC0603JR-0775R - SMD resistors
RC0603JR-0775R
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0603JR-0775RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 75Ω; 0.1W; ±5%; 75V; -55÷155°C
Case - mm 1608
Resistance 75Ω
Power 0.1W
Tolerance ±5%
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 150V
Operating temperature -55...155°C