RC0603JR-071M5 - SMD resistors
RC0603JR-071M5
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0603JR-071M5L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 1.5MΩ; 0.1W; ±5%; 50V; -55÷155°C
Case - mm 1608
Resistance 1.5MΩ
Power 0.1W
Tolerance ±5%
Operating voltage 50V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C