RC0603FR-1310RL - SMD resistors
RC0603FR-1310RL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0603FR-1310RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 10Ω; 0.1W; ±1%; RC; 75V; -55÷155°C
Case - mm 1608
Resistance 10Ω
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Manufacturer series RC
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 150V
Operating temperature -55...155°C
Kind of package 13 inch reel