RC0603FR-07806RL - SMD resistors
RC0603FR-07806RL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0603FR-07806RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 806Ω; 0.1W; ±1%; 50V; -55÷155°C
Case - mm 1608
Resistance 806Ω
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Max. overload voltage 100V
Operating temperature -55...155°C