RC0603FR-071K21L - SMD resistors
RC0603FR-071K21L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0603FR-071K21L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0603; 1.21kΩ; 0.1W; ±1%; 75V; -55÷155°C
Case - mm 1608
Resistance 1.21kΩ
Power 0.1W
Tolerance ±1%
Operating voltage 75V
Max. overload voltage 150V
Operating temperature -55...155°C