RC0402FR-077R5L - SMD resistors
RC0402FR-077R5L
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0402FR-077R5L
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 7.5Ω; 62.5mW; ±1%; 50V; -55÷155°C
Case - mm 1005
Resistance 7.5Ω
Power 62.5mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C