RC0402FR-07105KL - SMD resistors
RC0402FR-07105KL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0402FR-07105KL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0402; 105kΩ; 62.5mW; ±1%; 50V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0402
Case - mm 1005
Resistance 105kΩ
Power 62.5mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 50V
Operating temperature -55...155°C