RC0201FR-07240KL - SMD resistors
RC0201FR-07240KL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0201FR-07240KL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0201; 240kΩ; 50mW; ±1%; 25V; -55÷125°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0201
Case - mm 0603
Resistance 240kΩ
Power 50mW
Tolerance ±1%
Operating voltage 25V
Operating temperature -55...125°C