RC0201FR-07120RL - SMD resistors
RC0201FR-07120RL
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: RC0201FR-07120RL
Description
Resistor: thick film; SMD; 0201; 120Ω; ±1%; 25V; 0.05mm; -55÷125°C
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 0201
Case - mm 0603
Resistance 120Ω
Tolerance ±1%
Operating voltage 25V
W dimension 0.05mm
Operating temperature -55...125°C
Temperature coefficient 200ppm/°C