R71QR32204000K - THT Film Capacitors
R71QR32204000K
Description
Capacitor: polypropylene; R71; 220nF; Uoper: 1kVDC; 275VAC; THT
Specifications
Manufacturer KEMET
Type of capacitor polypropylene
Manufacturer series R71
Capacitance 0.22µF
Operating voltage 1kV DC
Max. operating voltage 275V AC
1kV DC
Body dimensions 32x9x17mm
Mounting THT
Tolerance ±10%
Terminal pitch 27.5mm
Climate class 40/110/56
IEC 60068-1
Pulse resistance 180V/μs
Lead length 30mm
Operating temperature -40...110°C