PWR1210-120R-5% - SMD resistors
PWR1210-120R-5%
  • Category: SMD resistors
  • Manufacturer: Viking
  • Part Number: PWR13JTEU1200
Description
Resistor: thick film; SMD; 1210; 120Ω; 500mW; ±5%; 200V; -55÷155°C
Specifications
Manufacturer Viking
Type of resistor thick film
Mounting SMD
Case - inch 1210
Case - mm 3225
Resistance 120Ω
Power 0.5W
Tolerance ±5%
Operating voltage 200V
Operating temperature -55...155°C