PT65103L254H - Encoding Switches
PT65103L254H
Description
Encoding switch; HEX/BCD; Pos: 16; THT; Rcont max: 80mΩ; PT65
Specifications
Manufacturer PTR HARTMANN
Type of switch encoding switch
Kind of encoding switch HEX/BCD
Stable positions number 16
Number of positions 16
Operating temperature -20...70°C
Mounting THT
Leads angled
for PCB
Max. contact resistance: 80mΩ
DC contacts rating @R 1µA / 20mV DC
Min. insulation resistance 0.1GΩ
Terminal pitch 2.54mm
Switches features without knob
Body dimensions 10x10x6.8mm