PCD-40-700B - LED Power Supplies
PCD-40-700B
Description
Power supply: switching; LED; 39.9W; 34÷57VDC; 700mA; 180÷295VAC
Specifications
Manufacturer MEAN WELL
Type of power supply switching
Application LED
Kind of power supply LED
Power 39.9W
Output voltage 34...57V DC
Output current 0.7A
Supply voltage 180...295V AC
IP rating IP42
Body dimensions 84x57x29.5mm
Manufacturer series PCD-40
Protection overheating OTP
short circuit protection SCP
Operating temperature -30...50°C
Electrical connection wires
Number of outputs 1
Additional functions active PFC
triac dimming function
Efficiency 86%