NFR1W-0R56 - THT Resistors
NFR1W-0R56
  • Category: THT Resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: FRN01WK056KA10
Description
Resistor: metal film; fusible; THT; 560mΩ; 1W; ±10%; Ø0.54x28mm
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor metal film
Kind of resistor fusible
Mounting THT
Resistance 0.56Ω
Power 1W
Tolerance ±10%
Leads dimensions Ø0.54x28mm
Body dimensions Ø3.5x10mm
Leads axial
Length 10mm
Diameter 3.5mm