MRS25000C1621FCT00 - THT Resistors
MRS25000C1621FCT00
  • Category: THT Resistors
  • Manufacturer: VISHAY
  • Part Number: MRS25000C1621FCT00
Description
Resistor: thin film; THT; 1.62kΩ; 600mW; ±1%; 350V; Ø0.6x28mm
Specifications
Manufacturer VISHAY
Type of resistor thin film
Mounting THT
Resistance 1.62kΩ
Power 0.6W
Tolerance ±1%
Operating voltage 350V
Leads dimensions Ø0.6x28mm
Body dimensions Ø2.5x6.5mm
Temperature coefficient 50ppm/°C
Length 6.5mm
Diameter 2.5mm