MF0207FTE-1K82 - THT Resistors
MF0207FTE-1K82
  • Category: THT Resistors
  • Manufacturer: YAGEO
  • Part Number: MF0207FTE52-1K82
Description
Resistor: metal film; THT; 1.82kΩ; 0.6W; ±1%; 350V; Ø0.55x28mm
Specifications
Manufacturer YAGEO
Type of resistor metal film
Mounting THT
Resistance 1.82kΩ
Power 0.6W
Tolerance ±1%
Operating voltage 350V
Leads dimensions Ø0.55x28mm
Body dimensions Ø2.4x6.3mm
Temperature coefficient 50ppm/°C
Leads axial
Length 6.3mm
Diameter 2.4mm