LT1763CS83.3PBF - LDO fixed voltage regulators
LT1763CS83.3PBF
Description
IC: voltage regulator; LDO,fixed; 3.3V; 500mA; SO8; SMD; Ch: 1
Specifications
Manufacturer Analog Devices
Type of integrated circuit voltage regulator
Kind of voltage regulator fixed
LDO
Output voltage 3.3V
Output current 0.5A