LIYCY32X0.5 - Multicore Cables - Shielded
LIYCY32X0.5
Description
Wire; TRONIC CY; LiY-CY; 32x0.5mm2; shielded,tinned copper braid
Specifications
Manufacturer HELU
Type of wire data transmission
Manufacturer series TRONIC CY
Kind of wire LiY-CY
Cable structure 32x0.5mm2
Core structure stranded
Kind of core Cu
Number of cores 32
Core section 0.5mm2
Core marking colours without colour repetition
Shield structure shielded
tinned copper braid
Wire insulation material PVC
Insulation colour grey
Rated voltage 0.5kV
Kind of material no flame propagation
Operating temperature -40...80°C
Resistance to most of chemical compounds
most of oils
Cable application assembly line tools
control for machines
machine terminals
production line tools
Flexibility class 5
Cable external diameter 14.7mm
CPR standard Eca
Earth core none
Ground tinned copper strand Ø0,4mm