KW2-56GAGA - 7-segment LED displays
KW2-56GAGA
Description
Display: LED; 7-segment; 14.2mm; 0.56"; No.char: 2; yellow-green
Specifications
Manufacturer LUCKYLIGHT
Type of display LED
Kind of display 7-segment
Digit height 14.2mm
0.56"
Number of characters 2
Colour yellow-green
Luminosity 8...16mcd
Common electrode anode
Terminal pitch 2.54mm
Row pitch 15.24mm
Dimensions 25x19x8mm