KNPA2W-910R - Power resistors
KNPA2W-910R
  • Category: Power resistors
  • Manufacturer: ROYALOHM
  • Part Number: KNPA2WJ0911A19
Description
Resistor: wire-wound; high voltage; THT; 910Ω; 2W; ±5%; 500V; axial
Specifications
Manufacturer ROYALOHM
Type of resistor wire-wound
Kind of resistor high voltage
Mounting THT
Resistance 910Ω
Power 2W
Tolerance ±5%
Operating voltage 500V
Max. overload voltage 6kV
Leads dimensions Ø0.7x28mm
Body dimensions Ø5.5x16mm
Temperature coefficient 300ppm/°C
Leads axial
Length 16mm
Diameter 5.5mm