IGW40N60H3 - THT IGBT transistors
IGW40N60H3
Description
Transistor: IGBT; 600V; 40A; 306W; TO247-3; H3
Specifications
Manufacturer INFINEON TECHNOLOGIES
Type of transistor IGBT
Technology TRENCHSTOP™ 3
Collector-emitter voltage 600V
Collector current 40A
Power dissipation 306W
Case TO247-3
Gate-emitter voltage ±20V