IDH20G120C5XKSA1 - THT Schottky diodes
IDH20G120C5XKSA1
  • Category: THT Schottky diodes
  • Manufacturer: INFINEON TECHNOLOGIES
  • Part Number: IDH20G120C5XKSA1
Description
Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 1.2kV; 20A; PG-TO220-2; 330W
Specifications
Type of diode Schottky rectifying
Technology CoolSiC™ 5G
SiC
Mounting THT
Max. off-state voltage 1.2kV
Load current 20A
Semiconductor structure single diode
Case PG-TO220-2
Max. forward voltage 1.5V
Max. forward impulse current 0.168kA
Leakage current 8.5µA
Power dissipation 330W